She Is Rebel

She Is Rebel

She Is Rebel

[Audiable content] You can listen now this content!

She Is Rebel is a direct-to-consumer fashion brand that offers fashionable clothes without sacrificing the planet and pockets. The brand is rebel for a cause. She Is Rebel is breaking the traditional fashion model by skipping seasonal fashion calendar with monthly drops and releasing new styles based on what customers love and purchase. The clothes are mainly made in ethical Turkish factories and empowering the female consumer with accessible prices thanks to their direct to consumer model.

The Istanbul-born Founder, Melis Sawerschel created She Is Rebel in 2017. She doesn’t classify herself as a fashionista though. Melis is a Materials Engineer mastered in management-technology. Her story has a sharp turn from a finance career to pursuing her passion for fashion. She calls herself a natural rebel, which could be well seen in her bold choices in life. With She Is Rebel, 32 year-old engineer brings together style, value and sustainability under a strong brand. She believes sustainable fashion is still too niche, addressing only a wealthier and environmentally conscious segment. Her aim is to bring sustainable fashion in the mainstream with an exciting brand.

From feminine dresses to figure-flattering trousers, each item speaks for itself. The collection-free pieces of She Is Rebel reflect a bold, powerful and feminine spirit. The Founder, Melis Sawerschel describes the She Is Rebel woman as an established and cultured woman who has a healthy interest in fashion and digital. Recently, She Is Rebel has hosted its first pop-ups in Zürich and Paris, translating their rebel spirit to brick-andmortar experience successfully. The brand currently ships worldwide and is already planning for their new pop-ups this Autumn.

To discover more Fashionziner Podcast, follow our soundcloud page!

soundcloud.com




// ( fashionziner.com/2019/08/03/she-is-rebel-spotlight/ )

Bu yazıyı şimdi dinleyebilirsiniz!

She Is Rebel, hem dünyamıza zarar vermeden hem de bütçemizi sarsmadan modaya uygun kıyafetler sunan, doğrudan tüketiciye yönelik bir moda markasıdır. Markanın asiliğinin arkasında hakli sebepler var. She Is Rebel, yılda 4-6 koleksiyon sunan geleneksel moda takvimine başkaldırıyor, onun yerine her ay yeni parçalar sunuyor. Bu parçalar müşterilerin sevdiği ve satın aldığı şeyleri temel alarak tasarlanıyor. Giysiler etik Türk üreticileri tarafından üretiliyor ve erişilebilir fiyatlarla Avrupa ve Amerika’da geniş bir kadın tüketici kitlesine ulaşıyor.

Markanın İstanbul doğumlu kurucusu Melis Sawerschel, She Is Rebel’i 2017’de Zürih’te yaratmış. Yine de kendinden modacı olarak bahsetmiyor, çünkü işletme-teknoloji üzerine master yapmış bir malzeme mühendisi. Finansla başlayan kariyeri moda tutkusu sayesinde keskin bir dönüş yapmış. Kurucunun kendini neden asi saydığı bu cesur kararından da anlaşılabiliyor. 32 yaşındaki mühendis, She Is Rebel ile stil, erişilebilirlik ve sürdürülebilirliği güçlü bir marka altında bir araya getiriyor. Amacı, stil seçenekleri ve fiyat aralığı sadece bilinçli üst kesime hitap eden sürdürülebilir modayı, heyecan verici bir marka ile ulaşılabilir hale getirmek.

Modaya uygun şık elbiselerden kadınsı figürleri benimseyen pantolonlara kadar, her kıyafetin kendine has güçlü bir ifadesi var. She Is Rebel‘in koleksiyonsuz parçaları cesur, güçlü ve feminen bir ruhu yansıtıyor. Kurucu Melis Sawerschel, She Is Rebel kadınını, modayla ve dijital dünyayla sağlıklı bir ilişkisi olan, kültürlü ve ayakları üzerinde duran bir kadın olarak tanımlıyor. Geçtiğimiz aylarda, Zürih ve Paris’te ilk pop-uplarıyla asi ruhlarını başarılı bir perakende deneyimine de dönüştürdüler. Önümüzdeki sonbahar için de yeni pop-uplarının hazırlığı içindeler. Marka şu anda dünya genelinde online olarak satış yapıyor.

Daha fazla Fashionziner Podcast içeriği keşfetmek için soundcloud sayfamızı ziyaret edin!

soundcloud.com

References: She Is Rebel


Subscribe Fashionziner YouTube Channel

1,481 Views
Share Now:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *