SHOWAPP CREATIVE SALES DEVELOPMENT

SHOWAPP CREATIVE SALES DEVELOPMENT

SHOWAPP CREATIVE SALES DEVELOPMENT

Showapp’s story started in January 2014, promoting and selling Turkish designer brands. Turkey’s first and only Fashion sales showroom, Showapp helps bring the Turkish design culture, style, and way of life to foreign markets, especially in the Middle East, where Turkish Fashion holds an important place in the Fashion scene. At Showapp we strive to consistently increase awareness of our brands and develop their sales and marketing activities abroad.

We present the designers and collections in our Istanbul showroom, in foreign and local trade shows, in sales events we organize abroad, and in our showroom during Paris Fashion Week.

For brands that wish to flourish in the foreign market, we offer sales consulting services. These include business plan development, seasonal trend analysis, collection steering, brand positioning, pricing consulting, lookbook & linesheet creation services, and photoshoot organization services. Our consulting and development services are focused on helping the brand better meet the challenges of entering the international market.

In addition, since October 2014, Showapp participates in the organization and buyer coordination for Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul. In this capacity, each season we help bring a group of international fashion buyers to The Core Istanbul Showroom at which they may meet Turkish designers, discover the collections and place orders.

showapp.com

info@2showapp.com

instagram.com/showapp

// ( fashionziner.com/2018/05/23/showapp-creative-sales-development-spotlight/ )

SHOWAPP ‘ın hikayesi 2014 yılında, Türk moda tasarım markalarını yurtdışı pazarında temsil etmesi ile başlıyor. Türk markalarının kültür, stil ve yaşam tarzı olarak Orta Doğu pazarına yakın olmasından dolayı pazarda satış anlamında geniş yer buluyor.

Bu sayede Türkiye’de ilk ve tek satış showroomu olarak, bilinirliğini artıran Showapp yurtdışındaki markaların da dikkatini çekiyor ve yurtdışından bir çok yabancı moda tasarım markası için Orta Doğu pazarında satış ve pazarlama çalışmaları geliştiriyor.

Showapp, satış hizmetlerini İstanbul Nişantaşı’ndaki showroomunda, yurtdışındaki fuar katılımları ile markalar için yurtiçi ve yurtdışında organize ettiği özel satış aktiviteleri ile ve Paris moda haftası süresince açtığı showroom ile gerçekleştiriyor.

Showapp ayrıca yurtdışına satış yapmak isteyen moda tasarım markalarına da satış danışmanlık desteği veriyor. Bu bağlamda markalara yurtdışı pazarına hazırlık aşamasında; iş planı oluşturma, trend analiz sunumu, pazara uygun koleksiyon yönlendirme, fiyatlandırma, lookbook ve linesheet oluşturma ve çekim desteği gibi destekler veriyor.

Showapp, 2014 yılından beri ise Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul organizasyonu süresince açılan The Core Showroom için yurtdışından satın alım grupları getiriyor. Bu sayede Showapp, alım gruplarını The Core Showroom’da tasarımcılarla buluşturuyor ve Türk tasarım markalarından satın alım yapılmasına destek veriyor.

showapp.com

info@2showapp.com

instagram.com/showapp


References: Showapp


 

Subscribe Fashionziner YouTube Channel

1,865 Views
Share Now:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *